Zamień plecak w torbę podróżną
6 październik 2016
Wśród atrakcji PGA 2016 nie zabraknie nowości od Mionix
13 październik 2016

Zimno dla Twojego PC-ta, czyli o wyborze między różnymi typami chłodzenia

Wybór odpowiedniego chłodzenia dla PC-ta to dla niektórych użytkowników prawdziwa droga przez mękę. Problemy zaczynają się już w momencie, gdy pada pierwsze pytanie: lepiej zamontować chłodzenie cieczą czy powietrzem?

Urządzenia te w odmienny w stosunku do siebie sposób schładzają podzespoły, mają też zupełnie inne rozmiary, cenę i przede wszystkim efektywność działania. Jak te różnice wyglądają w praktyce?

Solidna konstrukcja
W porównaniu z chłodzeniem powietrzem, budowa chłodzenia cieczą jest bardziej złożona. Urządzenie to składa się z pompy, przez którą przepływa ciecz; bloków wodnych, odbierających wytworzone przez podzespół ciepło; chłodnicy z zamontowanymi na niej wentylatorami; rezerwuaru, gdzie gromadzi się ciecz, a także węży łączących wszystko w całość.

masterliquid-92_8

Woda? Wykluczone!
Co ciekawe, mimo iż tego typu chłodzenie nazywane jest często wodnym, w procesie schładzania wcale nie jest używana woda, a specjalne chłodziwo. By pozbyć się ciepła z procesora czy karty graficznej, blok wodny przejmuje gorące powietrze i za pośrednictwem węży oddaje je do cieczy. Ta następnie wędruje do chłodnicy, gdzie w ruch idą wentylatory przekazujące ciepło z płynu do powietrza. Po wszystkim chłodziwo – już zimne – wraca do bloku wodnego.

A gdyby tak powietrzem?
W przypadku chłodzenia powietrzem kluczowym elementem jest radiator, który pośredniczy w  przechwytywaniu przez powietrze ciepła z podzespołu. Następnie przy pomocy wentylatora urządzenie wydmuchuje „gorąco” poza obudowę. W rozwiązaniu tym bardzo istotne jest, by obudowa zapewniała właściwą cyrkulację powietrza tak, by ciepło znajdywało szybko ujście na zewnątrz.

hyper-212-evo_04

Co by tu wybrać…
Na korzyść chłodzenia powietrzem przemawia przede wszystkim cena, rozmiar oraz łatwość montażu i obsługi. Niestety, coolery te są głośniejsze i nie tak efektywne jak chłodzenie cieczą, dlatego osoby posiadające naprawdę potężne podzespoły, raczej powinny skorzystać z MasterLiquid Pro i innych jemu podobnych. W innym wypadku, dobre chłodzenie powietrzem takie jak Hyper 212 EVO, powinno zdać egzamin.

Dwa w jednym
Oczywiście producenci podejmują próby zniwelowania wspomnianych niedogodności. Cooler Master starał się połączyć zalety obu typów chłodzenia przy pomocy MasterLiquid Maker 92 – chłodzenia cieczą o kompaktowych rozmiarach z możliwością zamontowania przy procesorze w pozycji horyzontalnej, jak i wertykalnej.

masternotepalmaker61-1

A co z laptopami?
Siłą rzeczy w zupełnie inną stronę powinni pójść posiadacze laptopów. Dla nich najlepszym wyborem będzie zakup podstawki chłodzącej, takiej jak np. MasterNotepal Maker – model ten umożliwia ustawienie wentylatorów w dowolnym miejscu w obrębie ramy tak, by schładzały ten fragment laptopa, który tego akurat wymaga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *