Battlefield ? gra dla twardzieli
17 listopad 2013
Just Cause
30 listopad 2013

O czym mówią oznaczenia PEGI?

Niemal każda gra dopuszczona do sprzedaży posiada stosowne oznaczenia, którym celem jest informowanie potencjalnego konsumenta o jej zawartości. W ten sposób można unikać kupna gry o tematyce nieodpowiedniej np. dla dzieci. Obowiązkowo oznacza się m.in.

wulgarne słownictwo, które stosowane jest w grze. Ponadto specjalne oznaczenie otrzymują gry, które mogą przestraszyć dzieci. Każda gra, w której pojawiają się narkotyki bądź ukazywane są sposoby ich zażywania również musi posiada specjalny symbol. Dzięki temu gry te kupowane są wyłącznie przez osoby pełnoletnie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami PEGI fabuła gry, w której ukazana jest przemoc, dyskryminacja, hazard czy seks to konieczność ich oznaczenia przez producenta.

Na opakowaniach poszczególnych gier często znaleźć można także wartości liczbowe. Nawiązują one do wieku potencjalnych graczy. Gry z cyfrą 3 przeznaczone są dla każdego przedziału wiekowego. Oznacza to, że mogą w niej grać także dzieci. Podobne przeznaczenie mają gry z cyfrą 7.

Wówczas jednak mogą pojawić się np. dźwięki, które mogą przestraszyć młodsze dzieci. Najwyższym oznaczeniem liczbowym jest 18. Taka gra przeznaczona jest wyłącznie dla osób pełnoletnich. Wiąże się to z przedstawionymi w niej scenami.

W tego typu grach fabuła zazwyczaj opiera się o przemoc, brutalność. U wielu graczy może ona spowodować odczucie grozy lub nawet obrzydzenia. Z tego powodu gry z oznaczeniem ?18? są bezwzględnie przeciwwskazane dla osób niepełnoletnich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *