1 min read

Czytnik czy papierowa książka?

Elektroniczne czytniki książek to nie nowość na naszym rynku. Mają one ogrom zalet, choć wciąż istnieje duża grupa osób, dla których czytanie w ten sposób to
świętokradzctwo. ?Konflikt? ten trwa już od jakiegoś czasu. Kto ma rację?

Wygoda

Zdecydowana przewaga czytnika elektronicznego nad zwykłą książką. W niewielkich rozmiarów czytniku można mieć kilkadziesiąt książek, których nie moglibyśmy fizycznie ze sobą nosić. To największa zaleta elektronicznych książek. Szczególnie istotna zwłaszcza w okresach wakacyjnych, kiedy każdy wolny centymetr walizkach ma znaczenie.

Mobilność

Entuzjaści książek w wersji papierowej często używają argumentu braku ograniczeń. Książki nie trzeba ładować ani bać się, że upadnie. To istotne i wartościowe argumenty, ale nowoczesne czytniki wyposażone są w bardzo ekonomiczne ekrany, które zapewniają, że sprzętu nie trzeba ładować częściej niż raz na miesiąc.

Bezpieczeństwo

Wspomniana w poprzednim akapicie możliwość zniszczenia sprzętu jest jedną z głównych wad elektronicznych czytników. Są jednak na to sposoby. Jednym z nich jest zakup odpowiedniego etui na czytnik. Zapewni to większy komfort i zwiększy żywotność naszego sprzętu.

Przyjemność

W tej kategorii zdecydowanie przewagę ma zwykła książka. Nie można nie docenić klimatu standardowej książki, która ma swój zapach i historię. Oczywiście znajdą się tacy, którym będzie to przeszkadzało, ale są to naprawdę odosobnione przypadki.

Podsumowanie

Nie da się jednoznacznie opowiedzieć po jednej ze stron w dyskusji co jest lepsze: książka czy czytnik elektroniczny. Klasyczne książki są na przegranej stronie, ale wciąż dzielnie walczą z nowymi technologiami i nadal mają ogromną rzeszę entuzjastów. Wybór ten zależy chyba już tylko od preferencji człowieka.