Czy od gier można się uzależnić?
Od dłuższego czasu możemy zaobserwować erę Internetu i gier komputerowych. Głównym ich założeniem ma być dostarczenie rozrywki, jednak w przypadku niektórych osób można mówić o typowym uzależnieniu. Zazwyczaj w różnego rodzaju gry grają mężczyźni. Najczęściej wybierane są gry akcji. Część osób podkreśla, że cechują się one wysokim stopniem przemocy i brutalności. W niektórych przypadkach faktycznie tak jest, jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że każda tego typu gra jest odpowiednio oznaczana przez producenta. Ma to zapobiec zakupowi gry przez osoby młodsze.
Jakie są skutki grania? Jeśli gramy kilka godzin dziennie, organizm zostaje nadmiernie pobudzony. Skutki tego widoczne są niemal natychmiastowo. Przede wszystkim są to problemy z zaśnięciem. U wielu graczy można także zaobserwować zaburzenia w jedzeniu oraz inne nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Czy w takim przypadku można już mówić o uzależnieniu? Kwestię tę trzeba rozpatrzeć indywidualnie. Należy określić, ile godzin dziennie spędzamy grając w różnego rodzaju gry akcji. Warto ocenić, czy zaniedbaliśmy przez to inne aspekty życia, m.
in. przyjaciół, a nawet pracę zawodową. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, to można zastanowić się nad skorzystaniem ze specjalistycznej pomocy. Jak podkreśla wielu naukowców, gry mogą doprowadzić do zmian w mózgu. Obserwuje się m.in. pogorszoną samokontrolę, zaburzenia w pamięci krótkotrwałej czy problemy w podejmowaniu decyzji.
Wszystkie te zmiany mogą negatywnie wpłynąć na relacje towarzyskie oraz pogorszenie efektywności w pracy.