1 min read

AMD zapowiada nowe karty graficzne: Radeon 300 i M300

Na konferencji Financial Analyst Day 2015, AMD ogłosiło swoje plany na najbliższe lata. Nie zabrakło tam informacji o nowych kartach graficznych. Niestety nie ma tu zbyt wielu konkretów.

Najważniejszą informacją dotyczącą nowych Radeonów na komputery stacjonarne jest to, że będą one kontynuacją serii Radeon 300. Ucięło to wcześniejsze spekulacje o pojawieniu się nowej serii, Radeon 400. AMD zapowiedziało dwie serie kart: mocniejszą Radeon R9 300 i słabszą Radeon R7 300, w których zastosowane mają być nowe pamięci HBM. Ma to zapewnić 3-krotnie wyższą wydajność i o 50% niższy pobór prądu niż przy stosowanych obecnie GDDR5.

Nowości mają pojawić się także w segmencie kart mobilnych. Producent zapowiedział trzy rodzaje: najbardziej wydajny Radeon R9 M300, średni Radeon R7 M300 oraz słabszy Radeon R5 M300.

Oprócz tego AMD zapowiedziało na 2016 rok wprowadzenie technologii produkcji 14 nm FinFET, a także zwiększenie efektywności energetycznej.


O AMD

Amerykańska firma produkująca elektronikę dla użytkowników domowych i firm. Jest drugim na świecie producentem procesorów opartych na architekturze x86 oraz jednym z największych producentów procesorów graficznych.