Kolejna obudowa od Cooler Mastera debiutuje na rynku
15 grudnia 2016
Delock: sposób na szybszy transfer
16 grudnia 2016

Jak wybrać odpowiedniego NAS-a?

Dyski sieciowe NAS goszczą w coraz większej ilości firm i domów. Branża rozwija się dynamicznie a co za tym idzie, producenci kuszą klientów nowymi produktami. Jak w tym gąszczu rosnących lawinowo ofert wybrać tą jedną właściwą?

W pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie, jak wiele plików zamierzamy przechowywać na NAS-ie. Warto przy tym zwrócić uwagę na produkty, których pojemność da się rozszerzyć: czy to przez stworzenie chmury, czy tak jak w przypadku NAS-ów Asustora poprzez aplikację MyArchive, mogącą zamienić dysk twardy w przenośne archiwum.

To nawet nie finalny poziom
Skoro jesteśmy przy dyskach twardych: tych w NAS-ie można zamontować od dwóch (w wersji budżetowej przeznaczonej dla gospodarstw domowych), do nawet 12. Przy tym kluczowe jest ustalenie poziomu RAID, czyli zakresu współpracy między większą ilością dysków. Przy RAID 2 wymagane są trzy dyski, a przy RAID 6 już cztery, więc osoby o niezbyt wygórowanych potrzebach powinny wybrać urządzenie o poziomie RAID 0 lub 1.

raid1_5

Jeszcze więcej opcji
Kolejną możliwością rozszerzenia pojemności dysku sieciowego zyskamy poprzez inne porty dostępu. Musimy więc zwrócić uwagę na to, ile – i czy w ogóle – NAS posiada wejść USB, eSATA i czy np. wspiera także karty sieciowe.

Bezpiecznie jak w NAS-ie
Każdemu z nas zależy też na bezpieczeństwie przechowywanych plików. NAS musi więc zapewniać właściwą ochronę danych, osiągając ten cel poprzez stosowanie odpowiedniego systemu szyfrowania, firewalla blokującego ataki z zewnątrz, a także opcji powiadamiania użytkownika o niebezpieczeństwie przez e-mail i SMS.

Fundament nie do ruszenia
Pojemność to jedno, ale NAS powinien także gwarantować stabilne działanie. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na procesor, w jaki wyposażony jest dysk sieciowy. To on odpowiada za szybkość odczytu i zapisu. Dobrym wyborem może być produkt z procesorem firmy Intel.

as1002t_feature1

Jak rozgryźć NAS-a?
Mając na uwadze, iż z NAS-a korzystają nie tylko osoby o sporej wiedzy technologicznej, produkt ten powinien być łatwy w obsłudze. Przykładowo Asustor stawia w tej kwestii na własny system operacyjny, z interfejsem zbliżonym do tego z urządzeń mobilnych. Dodatkowo producent  oferuje aplikacje mające jeszcze bardziej uprościć korzystanie z dysku sieciowego.

Kto jest łasy na prąd?
Ponieważ możemy chcieć skorzystać z zasobów NAS-a będąc poza domem, urządzenie musi być zawsze gotowe do działania. Jeśli dysk sieciowy nie znajduje się w trybie normalnej pracy, wtedy prawdopodobnie przełączony jest w stan hibernacji i nadal pobiera moc. Ważne więc, żeby NAS posiadał liczne opcje pozwalające ograniczyć ten pobór, jak chociażby możliwość ręcznego ustawienia przepływu energii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *