IRIScan_Mouse_Wifi_image_1_HD_détourrée
IRIScan: mysz i skaner w jednym
21 listopada 2019
AS4004T_L2
Idealny NAS dla twórców? Studio foto i wideo Lensvid.com postawiło na dyski sieciowe Asustor
26 listopada 2019

Jak uchronić się przed atakami typu ransomware?

AS5202T_L

Ostatnie próby ataków typu ransomware na urządzenia NAS nie pozostały bez odpowiedzi. Tajwański Asustor nakłania swoich klientów do przyjęcia środków bezpieczeństwa w celu ochrony ważnych danych i tłumaczy jak to zrobić.

Infrastruktura NAS coraz częściej pada ofiarą ataków ransomware. To zrozumiałe – hakerzy wiedzą, że dane są cenne dla użytkowników, dlatego starają się wymusić zapłacenie okupu. Można się jednak przed ich atakami zabezpieczyć. Asustor zaleca następujące działania w celu zwiększenia bezpieczeństwa danych:

– Upewnij się, że ADM jest zawsze aktualny. Aktualne oprogramowanie jest mniej podatne na ataki ze strony hakerów.
– Użyj systemu zapisu plików Btrfs i backupów migawkowych, aby przywrócić uszkodzone dane. Brtfs został opracowany m.in. pod kątem zapewnienia większego bezpieczeństwa danych.
– Utwórz nowe konto administratora jednocześnie dezaktywując domyślne. Użyj przy tym silnego hasła. Domyślne konta mają standardowe hasła, które są znane hakerom. Korzystanie z nich to wystawianie swojego bezpieczeństwa na poważną próbę.
–  Włącz ADM Defender, który ma zaporę i ustaw czarną listę oraz białą listę. To pozwoli ograniczyć ruch z niesprawdzonych urządzeń.
–  Wyłącz SSH i usługi terminalowe, jeśli nie są ci niezbędne. Im mniej potencjalnych kanałów ataku, tym lepiej.
–  Unikaj używania fabrycznie ustawionych portów. Najlepiej zmienić je wszystkie. Utrudni to potencjalny atak.
–  Twórz kopie zapasowe danych w różnych miejscach, stosując narzędzie Asustor MyArchive, korzystajc z innych NAS-ów czy usługi synchronizacji w chmurze.

AS5202T_F AS5202T_L AS5304T_F AS5304T_L2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *