2 mins read

Cooler Master podpowiada, jak wybrać właściwy wentylator

Wydawałoby się, że zakup wentylatora do chłodzenia to jeden z najmniejszych problemów, z jakimi musi borykać się gracz. Nic bardziej mylnego.

W przypadku wentylatorów, już od samego kształtu łopatek zależy, w jaki sposób jest rozprowadzane powietrze po obudowie. Cecha ta wymusza także miejsce wewnątrz case’a, w którym należy zamontować wentylator. Niech za przykład posłużą tu rozwiązania Cooler Mastera, który oferuje modele z serii MasterFan Pro, do różnych zadań: Air Flow, Air Pressure i Air Balance.

mfp_rgb_19

Jak w samolocie
Konstrukcja tego wentylatora jest inspirowana silnikami turbośmigłowymi, stosowanymi w samolotach. Tak zaprojektowane łopatki mają wypychać z obudowy duże ilości powietrza. Po Air Flow warto sięgnąć, gdy szuka się wentylatora, który w krótkim czasie pozbędzie się dużych ilości ciepła z obudowy. Urządzenie to najlepiej sprawdza się z tyłu lub u góry case’a.

Lot helikopterem
W tym przypadku producent podpatrzył działanie silnika helikoptera, a Air Pressure najlepiej funkcjonuje przy usuwaniu powietrza skoncentrowanego na małej powierzchni. Wentylator ten warto umieścić z przodu obudowy lub tuż przy ochładzanych podzespołach.

Air Balance
Produkt mający być kompromisem pomiędzy wcześniej wymienionych wentylatorami. Air Balance łączy konstrukcję silnika samolotu z silnikiem helikoptera i został przygotowany z myślą o chłodzeniu procesora.

MasterFan Pro 120_Air Balence_2

Trzy tryby pracy
Są też i cechy, które łączą wspomniane modele, takie jak gumowe mocowania czy pokrycie łopatek specjalną powłoką redukującą opór powietrza. Łopatki przy okazji ułożono w sposób mający redukować wibracje i denerwujące dźwięki. Poza tym wentylatory MasterFan Pro działają w trzech trybach głośności  – Performance, Quiet i Silence  – by użytkownik sam zdecydował, czy woli najefektywniejsze chłodzenie czy niemal absolutną ciszę.

Wentylatory MasterFan Pro Air Flow, Air Pressure i Air Balance dostępne są w rozmiarach 120 mm i kosztują około 58 zł. Wersja 140 mm Air Flow i Pressure jest dostępna w cenie około 65 zł. Dodatkowo Air Balance 120 występuje w wersji z podświetleniem RGB.

Zobacz wideo jak prezentują się wentylatory z serii MasterFan.

 

Cechy produktu:
– Dostępne modele Pro 140: Air Flow, Air Pressure
– Dostępne modele Pro 120: Air Flow, Air Pressure, Air Balance
– Podświetlenie RGB: Air Balance 120
– Wielkość wentylatorów: 140 x 140 x 25 mm (Pro 140), 120 x 120 x 25 mm (Pro 120)
– Nominalne napięcie: 12 VDC
– Złącze: 4-Pin (PWM)