Natec: nowe, funkcjonalne podstawki chłodzące
5 styczeń 2016
Jak zgubić świąteczny tłuszczyk?
7 styczeń 2016

Co się kryje w myszkach Mionix?

Mionix był jedną z najbardziej wyczekiwanych marek, które w tym roku pojawiły się na polskim rynku. Myszki oferowane przez tego producenta, poza minimalistycznym designem charakteryzują się również wieloma funkcjami mogącymi znacznie ułatwić życie niejednego gracza.

Niestety, nieznajomość sposobu działania poszczególnych funkcji równie mocno jak usprawnić, może utrudnić rozgrywkę. By nie kupować kota w worku, warto zapoznać się z tym, co kryje się pod najbardziej tajemniczymi nazwami w katalogu firmy.

Sensor IR-LED

Sensory optyczne i laserowe rejestrują zmiany ruchu poprzez pomiar światła odbitego od podłoża. Tak naprawdę, w gryzoniu można zastosować dowolną barwę diody LED czy laserowej, jednak sporą popularnością cieszy się ostatnio wykorzystanie promieniowania podczerwonego, jakie znajdziemy m.in. w wykorzystywanym przez Mionix sensorze ADNS – 3310. Podczerwień umożliwia łatwiejsze i bardziej precyzyjne śledzenie ruchów, a samo promieniowanie jest znacznie słabiej rozpraszane przez materię od światła z zakresu widzialnego.

Brak akceleracji i akceleracji wstecznej

Akceleracja polega na zmniejszeniu precyzji kursora podczas wykonywania szybkich ruchów. Zmiana położenia przy dużej akceleracji jest odczytywana bardziej „instynktownie” niż „dokładnie”. Jest cechą niepożądaną podczas rozgrywek, w których od dokładności odwzorowania przesunięcia może zależeć powodzenie misji.

naos2

Znacznie większy problem stanowi akceleracja wsteczna, która potrafi utrudnić życie nie tylko graczom, ale i zwykłym użytkownikom. Jest to nagłe „odskakiwanie” kursora podczas wykonywania gwałtowniejszych ruchów i wynika głównie z niedoskonałości sprzętu.

Zmienny parametr LOD

Lift Off Distance jest to maksymalna odległość myszy od podłoża, przy której sensor rejestruje odbite światło diody. W świecie graczy przyjęło się, że im mniejsze LOD tym lepiej, szczególnie podczas rozgrywek przy niższych wartościach DPI. Warto jednak pamiętać, że nie jest to regułą, a wielu osobom dużo wygodniej gra się przy wyższych wartościach LOD.

Możliwość zmiany polling rate

Polling rate to liczba raportów dotyczących położenia oraz aktywacji przycisków, jaką myszka wysyła do komputera w ciągu jednej sekundy. Poza stabilnością przesyłu danych, bardzo ważne jest, aby przekaz ten był spójny i zawsze równy. Regulowany polling rate to dobra propozycja dla osób preferujących różne gatunki gier, dzięki której można dostosować szybkość raportowania do dynamiki gry.

sqat1

S.Q.A.T.

Surface Quality Analyzer Tool jest to system stworzony przez Mionixa, pozwalający na pomiar i raportowanie odczytu położenia i ruchu myszy w zależności od podłoża. System pozwala na analizę i wybór idealnej powierzchni dostosowanej pod sensor danej myszki.

Kąt strojenia (Angle tuning)

Każdy użytkownik trzyma mysz pod innym kątem. Niestety, większość gryzoni jest przystosowana do trzymania jej prosto, przez co, by wykonać dokładny ruch nienaturalnie wykręca się nadgarstek. Opcja Angle tuning pozwala na dostosowanie kąta trzymania, tak, by korzystanie z myszy było wygodniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *