MasterMouse Pro L: mysz dla zawodowca i laika
26 sierpień 2016
Mionix: zestaw dla miłośników e-sportów
26 sierpień 2016

Asustor – jak miniaturyzacja zmieniła oblicze serwerów

Pojęcie „serwer” najczęściej kojarzy się z drogim, zajmującym wiele miejsca sprzętem, niezbędnym jednak do prawidłowego funkcjonowania wielu firm. Tymczasem wszechobecny w branży technologicznej proces miniaturyzacji wkroczył także i na to pole, czego dowodem są dyski sieciowe marki Asustor.

Network Access Server, w skrócie NAS, to dyski sieciowe, które w wielu przypadkach mogą zastąpić drogie serwery. Kompaktowych rozmiarów urządzenia to nie tylko prostsze i tańsze rozwiązanie dla firm, ale również gospodarstw domowych. Przede wszystkim jednak NAS-y nie zajmują wiele miejsca i można je postawić w dowolnym pomieszczeniu.

AS6102T_L1

Wiele możliwości

Dyski sieciowe mogą służyć m.in. do tworzenia backupów danych, ustanawiania własnego serwera dla poczty czy wrażliwych informacji, takich jak bazy danych dla stron internetowych lub aplikacji bazodanowych. Urządzenia te oferują też możliwość gromadzenia zdjęć lub filmów, a także wyświetlania ich na telewizorze lub urządzeniach mobilnych – z funkcji tych można korzystać zarówno prywatnie, jak i w pracy, np. przy firmowych prezentacjach.

1412051534

Bezpieczna chmura

NAS-y pozwalają również na stworzenie własnej „chmury” z danymi, do których użytkownik będzie mieć dostęp z każdego miejsca na ziemi i o każdej porze. Takie rozwiązanie jest korzystne zwłaszcza dla osób, które do tej pory bały się o prywatność swoich plików umieszczanych na innych dyskach on-line. Obawy te brały się z faktu, iż dane te często nie są szyfrowane, dostęp do nich posiadać może nie tylko ich właściciel lub mogą one zostać udostępnione podmiotom trzecim w szczególnych przypadkach. Dyski sieciowe tych niedogodności są pozbawione.

201470093

Dla firm i nie tylko

Marka Asustor należy do grupy Asus, znanego producenta płyt głównych. Dyski tego producenta wyposażone w Asustor Data Master (ADM) – system operacyjny z interfejsem graficznym są przeznaczone dla małych i dużych firm, a także gospodarstw domowych. Urządzenia Asustor oferują możliwość zwiększenia ich funkcjonalności poprzez instalację dodatkowego oprogramowania oraz aplikacji na urządzenia mobilne. Dzięki nim użytkownik w prosty sposób może zrządzać NAS-em z każdego urządzenia.

Dystrybutorem rozwiązań Asustor w Polsce jest firma Impakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *