Zalman X3 – minimalizm i elegancja
23 kwiecień 2019
MyKronoz App – aplikacja dla pełnych możliwości nowych smartwatchy
8 maj 2019

NAS-y Asustor bezpieczniejsze z oprogramowaniem ClamAV

Asustor specjalizuje się w rozwiązaniach do składowania, zarządzania i udostępniania danych. Trudno jednak oderwać tę tematykę od kwestii bezpieczeństwa.

Asustor znamy głównie z produkcji urządzeń typu NAS. Producent chwali się, że doświadczenie zdobyte na tym polu umożliwia mu skuteczniejsze dbanie o bezpieczeństwo m. in. z wykorzystaniem nowego programu ClamAV. Służy on do znajdowania i eliminacji zagrożeń, takich jak wirusy i trojany. Dzięki niemu dane składowane na dyskach sieciowych mają pozostawać bezpieczne.

ClamAV jest programem dla systemów Unix działającym na licencji open source i składa się z kilku narzędzi: skanera antywirusowego, rozwiązania do tworzenia sygnatur i własnych baz wirusów oraz mechanizmu automatycznego (i darmowego) aktualizowania bardzo rozbudowanej bazy wirusów. Teraz ClamAV jest dostępny dla urządzeń Asustor z serii: AS6, AS70, AS50, AS51, AS61, AS62, AS31, AS32, AS63, AS64, AS52 oraz AS53.

Jest w tym i ciekawy, polski akcent. Twórcą i pomysłodawcą oprogramowania ClamAV jest Tomasz Kojm, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z oprogramowania ClamAV lub jego pochodnych korzystają tacy giganci jak np. Google, Apple i Cisco. Dotychczasowy program Avast zapewniający ochronę urządzeniom Asustor przestanie być wkrótce obsługiwany.

AS7004T_R2 AS3202T_F AS3202T_R1 AS7004T_L2
Źródło: Entrymedia, Asustor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *